Gyaan Ghar

Home

Advertisement

क्रान्ति या सुधार: समाज परिवर्तनका दुई दृष्टिकोण

-डा चूडापसाद ढकाल

समाजको विकास र परिवर्तनका लागि विभिन्न दृष्टिकोणहरू अपनाइएका छन्। यी मध्ये क्रान्ति र सुधार दुई प्रमुख मार्ग हुन्, जसले समाजलाई नयाँ दिशा दिन सक्छन्। यी मार्गहरूले समाजलाई मौलिक रूपमा परिवर्तन गर्न सक्छन्, तर तिनीहरूका विशेषताहरू, चुनौतीहरू, र प्रभाव फरक-फरक छन्।

क्रान्ति समाजमा गहिरो र स्थायी परिवर्तन ल्याउने प्रक्रिया हो। यसले समाजको आर्थिक, राजनीतिक, र सामाजिक संरचनामा मौलिक परिवर्तन गर्छ। उदाहरणका लागि, फ्रान्सेली क्रान्ति (१७८९-१७९९) र रुसी क्रान्ति (१९१७) ले पुराना व्यवस्थालाई ढालेर नयाँ राजनीतिक र सामाजिक व्यवस्थाहरूको स्थापना गरे। क्रान्तिले समाजमा तत्काल र व्यापक परिवर्तन ल्याउँछ। तर, यसले हिंसा र अस्थिरताको सम्भावना पनि बढाउँछ, जसले गर्दा समाजमा शान्ति र स्थायित्व कायम गर्न चुनौती हुन सक्छ।

अर्को तर्फ सुधार चाहिँ समाजमा क्रमिक र व्यवस्थित रूपमा परिवर्तन ल्याउने प्रक्रिया हो। यसले मौजुदा प्रणाली भित्रबाट समस्याहरू समाधान गर्छ र समाजलाई अधिक न्यायपूर्ण र समानतामा आधारित बनाउने प्रयास गर्छ। उदाहरणका लागि, १९औँ शताब्दीको बेलायतमा भएका सुधार आन्दोलनहरूले श्रम कानुन, महिलाहरूको मताधिकार, र शिक्षामा सुधार जस्ता क्षेत्रमा स्थायी परिवर्तनहरू ल्याए। सुधारले समाजमा स्थिरता र शान्तिपूर्ण परिवर्तन ल्याउँछ। तर, कतिपय अवस्थामा सुधारले सामाजिक परिवर्तनका लागि लामो समय लिन सक्छ या कुनै समस्याहरूको त समाधान नै गर्न नसक्न पनि सक्छ।

क्रान्तिको समर्थकहरूले तर्क गर्छन् कि समाजमा गहिरो र स्थायी परिवर्तन ल्याउन क्रान्ति आवश्यक छ। उनीहरूका अनुसार, सुधारहरूले समस्याहरूको केवल सतही समाधान गर्छन् र मौलिक परिवर्तनको आवश्यकता पूरा गर्न असमर्थ हुन्छन्। सुधारकर्ताहरूलाई सुधारको नाममा चलखेल गर्ने राजनीतिज्ञहरूको समर्थन गर्ने आरोप लगाएर उनीहरू क्रान्तिका लागि आवाज उठाउँछन्। क्रान्तिले समाजमा विद्यमान असमानता र अन्यायलाई चिर्ने साहसिक कदम हो। यसले पुरानो व्यवस्थालाई उखेलेर नयाँ, अधिक न्यायपूर्ण प्रणाली स्थापना गर्न मद्दत गर्छ। क्रान्तिको तर्क अनुसार, मार्क्सको “दास क्यापिटल”ले देखाएझैँ, समाजमा मौलिक परिवर्तन ल्याउन वर्ग सङ्घर्ष अपरिहार्य छ। क्रान्ति बिना, शोषित वर्गले कहिल्यै मुक्ति पाउँदैन। सुधारका प्रक्रिया केवल शक्तिशालीहरूको चालबाजी मात्र हुन्, जसले समाजलाई स्थायी असमानताको फन्दामा पक्रिएर राख्छ।

तर, सुधारका समर्थकहरूले तर्क गर्छन् कि सुधारको प्रक्रिया समाजमा स्थिरता र शान्तिपूर्ण परिवर्तन ल्याउन सक्षम छ। उनीहरूको भनाइ छ कि सुधारले समाजलाई क्रमिक र व्यवस्थित रूपमा परिवर्तन गर्छ, जसले गर्दा हिंसा र अस्थिरताको सम्भावना कम हुन्छ। सुधारका समर्थकहरूले क्रान्तिका समर्थकहरूको विचारलाई अतिवादी ठहर्‍याउँछन् र तिनीहरूलाई अपरिपक्व र हिंस्रक विचारधाराका पोषकको रूपमा देख्छन्। १९औँ शताब्दीको बेलायतमा भएका सुधार आन्दोलनहरूले श्रम कानुन, महिलाहरूको मताधिकार, र शिक्षामा सुधार जस्ता क्षेत्रमा स्थायी परिवर्तनहरू ल्याए। सुधारले समाजमा विद्यमान समस्याहरूलाई बिस्तारै-बिस्तारै समाधान गरेर स्थायी परिवर्तन ल्याउन मद्दत गर्छ। यसले समाजमा विद्यमान प्रणालीलाई थप समावेशी र न्यायपूर्ण बनाउने प्रयास गर्छ। सुधारवादीहरूका अनुसार, अर्नेस्टो चे गुएभारा जस्ता क्रान्तिकारीहरूको विफलता नै प्रमाण हो कि क्रान्तिले केवल अस्थिरता र विनाश ल्याउँछ। सुधारले समाजलाई दीर्घकालीन रूपमा न्यायपूर्ण बनाउने मात्र होइन, यसले सुधारको प्रक्रियामा सबै पक्षलाई सहभागी गराउने मौका पनि दिन्छ। सुधारवादीहरूले गान्धीका शान्तिपूर्ण आन्दोलनहरूको उल्लेख गर्छन्, जसले ब्रिटिस उपनिवेशबाट भारतलाई स्वतन्त्र गरायो र स्थिरतासाथ परिवर्तन ल्यायो।

क्रान्ति र सुधार बिचको द्वन्द्वमा, कार्ल मार्क्सले प्रस्ताव गरेको “क्षमता र आवश्यकता” सिद्धान्तले समाजमा परिवर्तन ल्याउने क्रममा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ। यस सिद्धान्तले व्यक्तिको क्षमता अनुसार योगदान र आवश्यकता अनुसार प्राप्तिलाई महत्त्व दिन्छ, जसले समाजमा समानता र न्यायलाई प्रोत्साहन गर्छ। क्रान्तिका समर्थकहरूले मार्क्सको सिद्धान्तलाई आधार बनाएर तर्क गर्छन् कि समाजमा मौलिक परिवर्तन आवश्यक छ। यसले पुरानो, अन्यायपूर्ण प्रणालीलाई उखेलेर नयाँ, समानतामा आधारित व्यवस्था स्थापना गर्न मद्दत गर्छ। मार्क्सवादी क्रान्तिकारीहरूका अनुसार, सुधारवादीहरू केवल पराजित सुधारवादीहरू हुन्, जसले पुँजीवादीहरूको सेवामा रहेको व्यवस्थालाई नै कायम राख्छन्। क्रान्तिले समाजमा तीव्र र व्यापक परिवर्तन ल्याउन सक्छ, जसले दीर्घकालीन रूपमा समानता र न्यायको स्थापना गर्छ। उदाहरणका लागि, क्युबाको क्रान्तिले फिडेल क्यास्ट्रोलाई सत्तामा ल्यायो र समाजमा व्यापक सुधार र समानताको स्थापना गर्‍यो।

तर सुधारका समर्थकहरूले तर्क गर्छन् कि सुधारको प्रक्रियाले समाजमा क्रमिक परिवर्तन ल्याएर नै समानता र न्यायको लक्ष्य हासिल गर्न सकिन्छ। उनीहरूको भनाइ छ कि सुधारले मौजुदा प्रणाली भित्रबाट समस्याहरू समाधान गरेर समाजलाई अधिक न्यायपूर्ण र समानतामा आधारित बनाउने प्रयास गर्छ। सुधारवादीहरूले मार्क्सवादी क्रान्तिकारीहरूलाई उग्रपन्थी र विभाजनकारी ठहर्‍याउँछन्। उनीहरूका अनुसार, समाजमा स्थायी परिवर्तन ल्याउन, सबै पक्षलाई समेट्ने र क्रमिक सुधारको मार्ग नै उचित हो। सुधारले समाजमा स्थिरता र शान्तिपूर्ण परिवर्तन ल्याउँछ, जसले गर्दा दीर्घकालीन स्थायित्व र न्याय सुनिश्चित गर्न सकिन्छ। सुधारवादीहरूले पश्चिमी युरोपका समाजवादी पार्टीहरूको सफलतालाई उदाहरणको रूपमा प्रस्तुत गर्छन्, जसले क्रमिक सुधारमार्फत समाजमा व्यापक परिवर्तन ल्याए।

इतिहासले देखाएको छ कि क्रान्ति र सुधार दुवै दृष्टिकोणले समाजमा महत्त्वपूर्ण परिवर्तन ल्याएका छन्। फ्रान्सेली र रुसी क्रान्तिहरूले पुराना व्यवस्थालाई उखेलेर नयाँ राजनीतिक र सामाजिक व्यवस्थाहरूको स्थापना गर्‍यो। यस्तै, १९औँ शताब्दीको बेलायतमा भएका सुधार आन्दोलनहरूले समाजमा आधारभूत नै सही तर देखल रूपमा सकारात्मक परिवर्तनहरू ल्याए। यी सुधारहरूले श्रम कानुन, महिलाहरूको मताधिकार, र शिक्षामा सुधार जस्ता क्षेत्रहरूमा स्थायी परिवर्तन ल्याउन मद्दत गरे। उदाहरणका लागि, फ्रान्सेली क्रान्तिले राजतन्त्रलाई उखेलेर गणतन्त्रको स्थापना गर्‍यो, जसले स्वतन्त्रता, समानता, र बन्धुत्वको सिद्धान्तलाई संस्थागत गर्‍यो। रुसी क्रान्तिले भने सोभियत सङ्घको स्थापना गर्‍यो, जसले समाजवादको आधारमा समाजमा व्यापक परिवर्तन ल्यायो।

समकालीन विश्वमा जलवायु परिवर्तन, आर्थिक असमानता, र राजनीतिक वञ्चनाका समस्याहरूको सामना गर्दा क्रान्ति र सुधारका दृष्टिकोणहरूको प्रासङ्गिकता अझै पनि महत्त्वपूर्ण छ। यी समस्याहरूलाई हल गर्न क्रान्ति र सुधार दुवै दृष्टिकोणको प्रभावकारिता विचार गर्नुपर्छ। क्रान्तिले समाजमा तत्काल र व्यापक परिवर्तन ल्याउन सक्छ, तर यसले अस्थिरता र हिंसाको सम्भावना पनि बढाउँछ। सुधारले समाजमा स्थिरता र शान्तिपूर्ण परिवर्तन ल्याउन सक्छ, तर यसले लामो समय लिन सक्छ र कतिपय समस्याहरूलाई तत्काल समाधान गर्न नसक्न सक्छ। उदाहरणका लागि, जलवायु परिवर्तन विरुद्धका आन्दोलनहरूले समाजमा स्थायी परिवर्तन ल्याउन क्रान्तिकारी परिवर्तनको आवश्यकता देखाएका छन्। तर, सुधारवादीहरूले भने, जलवायु परिवर्तनको समस्यालाई क्रमिक सुधार मार्फत समाधान गर्नुपर्ने तर्क गर्छन्, जसले दीर्घकालीन प्रभावकारी समाधान ल्याउन सक्छ।

समाजको आर्थिक असमानता र राजनीतिक वञ्चनाका समस्याहरूलाई पनि क्रान्ति र सुधारका दृष्टिकोणहरूले फरक-फरक रूपमा सम्बोधन गर्न सक्छन्। क्रान्तिका समर्थकहरूले तर्क गर्छन् कि आर्थिक असमानताको समाधानका लागि क्रान्तिकारी उपायहरू आवश्यक छन्। उनीहरूको भनाइ छ कि पुँजीवादी प्रणालीले स्थायी रूपमा आर्थिक असमानता उत्पन्न गर्छ, जसलाई उखेलेर नयाँ, समाजवादी प्रणाली स्थापना गर्नु जरुरी छ। तर, सुधारवादीहरूले तर्क गर्छन् कि क्रमिक सुधार मार्फत नै आर्थिक असमानतालाई समाधान गर्न सकिन्छ। उनीहरूका अनुसार, कर सुधार, सामाजिक सुरक्षा सुधार, र न्यूनतम ज्याला नीतिहरूले आर्थिक असमानतालाई क्रमिक रूपमा कम गर्न सक्छ।

राजनीतिक वञ्चना (छल-कपट) को समस्यामा पनि क्रान्ति र सुधारका दृष्टिकोणहरू फरक छन्। क्रान्तिका समर्थकहरूले तर्क गर्छन् कि राजनीतिक वञ्चनाको समाधानका लागि मौलिक राजनीतिक परिवर्तन आवश्यक छ। उनीहरूका अनुसार, क्रान्तिले मात्र राजनीतिक वञ्चनाको अन्त्य गरेर वास्तविक लोकतन्त्र स्थापना गर्न सक्छ। तर, सुधारवादीहरूले तर्क गर्दछन् कि राजनीतिक सुधार मार्फत नै राजनीतिक छल-कपट लाई समाधान गर्न सकिन्छ। उनीहरूको भनाइ छ कि निर्वाचन सुधार, पारदर्शिता सुधार, र भ्रष्टाचार विरोधी नीतिहरूले राजनीतिक विकृतिलाई क्रमिक रूपमा कम गर्न सक्छ।

समकालीन समाजमा, जब हामी सामाजिक, आर्थिक, र पर्यावरणीय चुनौतीहरूको सामना गरिरहेका छौँ, क्रान्ति र सुधारबिचको द्वन्द्व अझ तीव्र भएको छ। आर्थिक असमानता र पर्यावरणीय क्षतिको मामिलामा, के क्रान्तिकारी उपायहरू आवश्यक छन्, वा सुधारवादी उपायहरूले नै दीर्घकालीन समाधान ल्याउन सक्छन्? उदाहरणका लागि, जलवायु परिवर्तनको मुद्दामा, केही क्रान्तिकारीहरूले तर्क गर्छन् कि विश्वव्यापी औद्योगिक प्रणालीलाई उखेलेर नयाँ, पर्यावरण-मैत्री व्यवस्था स्थापना गर्नु जरुरी छ। तर सुधारवादीहरूले भने, ग्रिन न्यू डील (एक व्यापक नीतिगत प्रस्ताव, जसले पर्यावरणीय स्थिरता र सामाजिक न्यायलाई एकै साथ सम्बोधन गर्ने उद्देश्य राख्छ) जस्ता नीतिहरू मार्फत क्रमिक सुधारले नै दीर्घकालीन समाधान ल्याउन सक्छ।

अन्ततः, क्रान्ति र सुधार दुवै दृष्टिकोणले समाजमा परिवर्तन ल्याउन सक्छन्, तर तिनका विशेषताहरू, चुनौतीहरू, र प्रभाव फरक छन्। क्रान्ति बिना समाजमा गहिरो र स्थायी परिवर्तन ल्याउन असम्भव देखिन्छ। सुधारका प्रक्रियाहरूले मात्र समस्याहरूको सतही समाधान गर्छन् र असमानता र अन्यायको गहिरो जरा उखेल्न असमर्थ छन्। इतिहासले देखाएको छ कि सुधारले पुरानो व्यवस्थालाई मात्र लामो समयसम्म कायम राख्छ, जसले मौलिक परिवर्तनको आवश्यकता पूरा गर्न सक्दैन। क्रान्तिले मात्र समाजमा वास्तविक र स्थायी परिवर्तनको मार्ग देखाउँछ।

अन्त्यमा, सुधारको मार्गले समाजमा स्थायी परिवर्तन ल्याउन असफल भएको छ। सुधारका समर्थकहरूले क्रमिक परिवर्तनको वकालत गरे पनि, वास्तविकता भनेको सुधारले मात्र असमानता र अन्यायलाई कायम राख्ने हो। क्रान्ति नै समाजमा मौलिक परिवर्तन ल्याउनको लागि एक मात्र उपाय हो। क्रान्तिको माध्यमबाट, हामी पुरानो, अन्यायपूर्ण व्यवस्थालाई उखेलेर नयाँ, न्यायपूर्ण व्यवस्थाको स्थापना गर्न सक्छौँ। यसैले, क्रान्तिका पक्षधरहरूले पारस्परिक सम्मान र सहकार्यको भावना विकास गर्दै, समाजमा स्थायी र न्यायपूर्ण परिवर्तन ल्याउन क्रान्तिकारी मार्ग अपनाउन आवश्यक छ। क्रान्तिको प्रक्रियाले नै समाजलाई सकारात्मक र स्थायित्वपूर्ण परिवर्तनको मार्गमा डोर्‍याउन सक्छ।

लेखकको संक्षिप्त नोट:”सिक्दै सिकाउँदै मार्क्सवाद” अन्तर्गत लेखिएको यस लेखमा प्रस्तुत जानकारीहरू विविध द्वितीयक स्रोतहरूबाट सङ्कलन गरिएका हुन् । जुन ज्ञानको विस्तृत समुदायमा पहिले नै चर्चित र साझा गरिएका छन्। हाम्रो उद्देश्य यस ज्ञानको पुनः प्रस्तुतीकरण गरी सिक्ने र सिकाउने कार्यमा योगदान दिनु हो। पाठकहरूको सुझाव र अन्तर्दृष्टिहरूको हामी सधैँ स्वागत गर्दछौँ, ज्ञानको यस यात्रालाई तपाईँ सचेत पाठकहरूको सहभागिताले थप समृद्ध र बलशाली बनाउनेछ। यो हाम्रो विश्वास हो।धन्यवाद !

chudadhakal@gmail.com

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

प्रतिक्रिया दिनुहोस

राजनीति

दक्षिण कोरियाको ब्याट्री कारखानामा आगलागी, १६ जनाको मृत्यु

दक्षिण कोरियाको ब्याट्री कारखानामा आगलागी, १६ जनाको मृत्यु

काठमाडौँ । दक्षिण कोरियाको एक कारखानामा धेरै लिथियम ब्याट्री विस्फोट हुँदा आगलागी भएको छ । यस घटनामा १६ जनाको मृत्यु भएको...
सर्वोच्चको अन्तरिम आदेशपछि जोगियो फणीन्द्रको प्रदेश सांसद पद 

सर्वोच्चको अन्तरिम आदेशपछि जोगियो फणीन्द्रको प्रदेश सांसद पद 

काठमाडौँ । सर्वोच्च अदालतले गण्डकी प्रदेश सभा सदस्य फणीन्द्र देवकोटालाई तत्काल कारबाही नगर्न अन्तरिम आदेश दिएको छ । सर...
साउदी अरबमा हज यात्रामा मृत्यु हुनेको सङ्ख्या १३ सय नाघ्यो

साउदी अरबमा हज यात्रामा मृत्यु हुनेको सङ्ख्या १३ सय नाघ्यो

काठमाडौँ । साउदी अरेबियाको प्रशासनले हज यात्रामा मारिएका व्यक्तिको आधिकारिक तथ्याङ्क सार्वजनिक गरेको छ । साउदी प्रशासनका ...
अन्पाको कविता वाचन तथा समीक्षा कार्यक्रम सम्पन्न

अन्पाको कविता वाचन तथा समीक्षा कार्यक्रम सम्पन्न

काठमाडौँ, असार ९ । विचार र सिर्जनाको संयोजन गर्दै कविताहरूमा अझ निखारता ल्याउने उद्देश्यका साथ अखिल नेपाल प्रगतिशील लेखक ...
Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search