Gyaan Ghar

Home

Advertisement

डाेम फुजीः संसारको सबैभन्दा चिसो ठाउँ, थप जान्नुहोस्

काठमाडौँ, ९ पुस । नेपालमा हरेक दिन जाडो बढिरहेको छ । जे होस्, पुस बढदैँ जाँदा चिसो झन् झन् बढ्दै गएको छ। विशेष गरी नेपालको उत्तरी भागमा आजकाल अत्यधिक चिसो बढेको छ । नेपालीका उच्च पहाडी भू भाग र हिमाली भू भागमा यतिखेर हिमपात भइरहेको छ ।

 

तर के तपाईँलाई थाहा छ संसारको सबैभन्दा चिसो ठाउँमा मानिसलाई के हुन्छ ? त्यहाँको तापक्रम कति छ ? धाराबाट निस्कने बित्तिकै पानी बरफमा परिणत हुने ठाउँ पनि परिणत हुन सक्छ, जुन ठाउँमा मान्छे एकै ठाउँमा उभियो भने कठयाङग्रिएर मर्न पनि सक्छ । त्यसो भए आउनुहोस्, संसारको सबैभन्दा चिसो ठाउँको बारेमा थाहा पाउनुहोस्।

 

यदि हामी संसारको सबैभन्दा चिसो ठाउँको कुरा गर्छौँ भने अन्टार्कटिकालाई सबैभन्दा चिसो ठाउँ भनिन्छ। अन्टार्कटिका एउटा महादेश हो, जुन चारैतिरबाट दक्षिणी महासागरले घेरिएको छ। अन्टार्कटिकाको सबैभन्दा चिसो ठाउँलाई डोम फुजी स्टेसन भनिन्छ। यो जापानी अनुसन्धान केन्द्र हो। यो स्टेसन अन्टार्कटिकाको दोस्रो अग्लो चुचुरोमा अवस्थित रहेको छ । डोम फुजी स्टेसनलाई डोम एफ वा वाल्कीरी डोम पनि भनिन्छ। यो स्टेसन अन्टार्कटिकाको क्विन माउड क्षेत्रको पूर्वी भागमा रहेको छ। समुद्र सतहबाट यसको उचाइको कुरा गर्दा यो समुद्र सतहबाट ३८१० मिटर उचाइमा अवस्थित रहेको छ।

 

तापक्रम -९६ डिग्री

डोम फुजी स्टेसन सन् १९९५ मा बनेको थियो। सन् २०१० मा वैज्ञानिकहरूले यस ठाउँमा -९२.३ डिग्री सेल्सियस तापक्रम रेकर्ड गरेका थिए र त्यसपछि यसलाई विश्वको सबैभन्दा चिसो ठाउँ घोषणा गरेका थिए। डोम फुजी स्टेसन अघि भोस्टोक स्टेसनलाई संसारको सबैभन्दा चिसो ठाउँ मानिन्थ्यो। सन् १९८३ मा यस ठाउँमा -८९.२ डिग्री सेल्सियस तापक्रम रेकर्ड गरिएको थियो। डोम फुजी स्टेसनमा वर्षभरिको औसत तापक्रम लगभग – ५४ सेल्सियस हुन्छ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

प्रतिक्रिया दिनुहोस

राजनीति

दक्षिण कोरियाको ब्याट्री कारखानामा आगलागी, १६ जनाको मृत्यु

दक्षिण कोरियाको ब्याट्री कारखानामा आगलागी, १६ जनाको मृत्यु

काठमाडौँ । दक्षिण कोरियाको एक कारखानामा धेरै लिथियम ब्याट्री विस्फोट हुँदा आगलागी भएको छ । यस घटनामा १६ जनाको मृत्यु भएको...
सर्वोच्चको अन्तरिम आदेशपछि जोगियो फणीन्द्रको प्रदेश सांसद पद 

सर्वोच्चको अन्तरिम आदेशपछि जोगियो फणीन्द्रको प्रदेश सांसद पद 

काठमाडौँ । सर्वोच्च अदालतले गण्डकी प्रदेश सभा सदस्य फणीन्द्र देवकोटालाई तत्काल कारबाही नगर्न अन्तरिम आदेश दिएको छ । सर...
साउदी अरबमा हज यात्रामा मृत्यु हुनेको सङ्ख्या १३ सय नाघ्यो

साउदी अरबमा हज यात्रामा मृत्यु हुनेको सङ्ख्या १३ सय नाघ्यो

काठमाडौँ । साउदी अरेबियाको प्रशासनले हज यात्रामा मारिएका व्यक्तिको आधिकारिक तथ्याङ्क सार्वजनिक गरेको छ । साउदी प्रशासनका ...
अन्पाको कविता वाचन तथा समीक्षा कार्यक्रम सम्पन्न

अन्पाको कविता वाचन तथा समीक्षा कार्यक्रम सम्पन्न

काठमाडौँ, असार ९ । विचार र सिर्जनाको संयोजन गर्दै कविताहरूमा अझ निखारता ल्याउने उद्देश्यका साथ अखिल नेपाल प्रगतिशील लेखक ...
Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search