Gyaan Ghar

Home

Advertisement

फ्रान्समा वामपन्थीको जितपछि अब के हुन्छ ?


काठमाडौँ । फ्रान्सको संसदीय चुनावमा अति दक्षिणपन्थी पार्टी नेसनल र्‍याली सत्तामा आउन सकेन । पहिलो चरणमा नेशनल र्‍याली अगाडी भएको थियो । तर दोस्रो चरणको मतदानको कुरा आउँदा जनताको दृष्टिकोण फरक थियो । राष्ट्रपति चुनावमा पनि यस्तै भएको थियो ।

नेशनल र्‍यालीको नेतृत्वमा रहेको गठबन्धन तेस्रो स्थानमा छ र एक साताअघि ३ सय सिट आउने अनुमान गरिएको थियोमा १४३ सिट मात्र जितेको छ । तर, दलका रूपमा ‘राष्ट्रिय र्‍याली’ चुनावमा पहिलो नम्बरमा छ ।

यो दुई कारणले भयो । पहिलो- ठुलो सङ्ख्यामा मतदान गर्ने मतदाता, दोस्रो- राष्ट्रिय र्‍यालीलाई रोक्न अन्य दलहरूको गठबन्धन । यी चुनावी नतिजाहरूले फ्रान्समा के परिवर्तन हुनेछ र यो देशको राजनीतिक प्रणाली कसरी परिवर्तन भइरहेको देखिन्छ ? 

दक्षिणपन्थी नेता मारिन ले पेन भन्छिन्, ‘वामपन्थी दलहरूले अचानक आफ्ना सबै मतभेदहरूलाई पन्छाएर नयाँ राष्ट्रिय विरोधी र्‍याली गठबन्धन गठन गरे ।’ म्याक्रोनका समर्थक र वामपन्थीहरूले पनि आफ्नो मतभेद बिर्सिए । यो दक्षिणपन्थी पार्टीले यी नेताहरूलाई नेशनल र्‍यालीको विरोध बाहेक अरू कुनै कुराले एकजुट गर्न सक्दैन भन्ने विश्वास गर्छ । यस्तो अवस्थामा भविष्यमा असहमतिले समस्या निम्त्याउन सक्छ ।

यी सबै तर्कका बाबजुद तथ्य प्रस्ट देखिन्छ । धेरैजसो मानिसहरूलाई अति दक्षिणपन्थ मन पर्दैन । यसका दुई वटा कारण हुन सक्छन् । पहिलो- दक्षिणपन्थीको विचार मन पर्दैन । दोस्रो- अति दक्षिणपन्थी सत्तामा आउँदा अशान्तिको डर । 

यस्तो अवस्थामा नेशनल र्‍याली पार्टीका नेता जोर्डन बर्डेला देशको आगामी प्रधानमन्त्री नहुने हो भने को बन्लान् ? फ्रान्सको आगामी प्रधानमन्त्रीको नामसँग सम्बन्धित प्रश्नको जवाफ पाउन समय लाग्नेछ । फ्रान्सको पछिल्लो संसदीय चुनावको विपरीत, यसको जवाफ जान्न धेरै हप्ता लाग्न सक्छ ।

पछिल्ला हप्ताहरूमा केही भयो जसले फ्रान्सको राजनीतिक प्रणालीलाई परिवर्तन गरेको छ । दशकौँदेखि फ्रान्सेली राजनीतिलाई पछ्याउँदै आएका राजनीतिक विश्लेषक एलेन दुहामेल भन्छन्, ‘आज कुनै पनि दल हाबी छैन ।’ सात वर्षअघि म्याक्रोन सत्तामा आएदेखि हामी राजनीतिक शक्तिहरूको विभाजनको अवधिबाट गुज्रिरहेका छौँ । उनले भने– ‘हुनसक्छ अब पुनर्निर्माणको अवधि सुरु गर्ने हो ।’  एलेन दुहामेलको अर्थ के हो भने फ्रान्समा अहिले धेरै राजनीतिक शक्ति छन्, तीन ठुला पार्टी छन् ।

अति दक्षिणपन्थ वामपन्थी देखि केन्द्रीय दक्षिणपन्थीसहित पार्टीभित्र पनि विभिन्न प्रतिस्पर्धा र पार्टीहरू छन् । अहिले कुनै पनि दलको बहुमत छैन । जसका कारण नयाँ गठबन्धनका लागि केन्द्र–दक्षिणपन्थी र वामपन्थी दलबिच लामो समयसम्म वार्ता जारी रहन सक्छ । नयाँ गठबन्धन कसरी बन्छ भन्ने स्पष्ट छैन । तर हामी ढुक्कसँग भन्न सक्छौँ कि गत हप्ता देखाइएको अशान्ति र तनाव पछि, राष्ट्रपति म्याक्रोनले केही समय लिन चाहेको देखिएको छ । यस अवधिमा उनले सम्झौता र सम्झौतालाई महत्त्व दिनेछन् । 

यो अवधि पेरिसमा हुने ओलम्पिक र गर्मीको बिदासम्म रहनेछ ताकि फ्रान्सका जनताले राजनीतिक तनाव बिर्सने र शान्ति र सद्भाव फेरि स्थापित गर्न सकुन् ।  यसैबिच, म्याक्रोनले वार्ताको नेतृत्व गर्न र विभिन्न दलहरूसँग सम्पर्क गर्न कसैलाई मनोनयन गर्नेछन् । यो स्पष्ट छ कि फ्रान्स अब थप संसदीय प्रणालीमा प्रवेश गर्न लागिरहेको छ । 

यदि म्याक्रोनले प्रधानमन्त्रीको पदमा आफ्नो दलबाट (वामपन्थी दलहरूको मतलाई हेर्दा यो सम्भव छैन), त्यसपछि त्यो व्यक्तिले संसदीय समर्थनको आधारमा आफ्नो अधिकार र शासन प्रयोग गर्नेछ ।

सन् २०२७ को चुनावमा म्याक्रोनले फेरि चुनाव लड्ने सम्भावना छैन । उनी अहिले नै कमजोर बनिसकेका छन् । परिस्थिति असहनीय भएकाले यसअघि नै चुनाव गराएको र नेशनल एसेम्बलीमा भाग लिन चाहेको उनको भनाइ छ । स्पष्ट रूपमा नेशनल र्‍यालीलाई व्यापक समर्थन थियो । अन्तमा, फ्रान्सले कहिल्यै पनि अति दक्षिणपन्थीलाई सत्तामा ल्याउने छैन भन्ने उनको सर्त सही थियो ।

यसैबिच, वास्तविक कुरा यो हो कि म्याक्रोन कतै जाँदै छैनन् । म्याक्रोनको शक्ति घट्दै गए पनि उनी अडिग छन् र आफ्नो टोलीसँग परामर्श गरिरहेका छन् र नेताहरूलाई उत्प्रेरित गरिरहेका छन् । फ्रान्सेली राजनीतिमा म्याक्रोन अझै पनि सत्तामा छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस

राजनीति

प्रलेसकाे ७३औँ परिसंवाद कार्यक्रम सम्पन्न

प्रलेसकाे ७३औँ परिसंवाद कार्यक्रम सम्पन्न

श्रावण ४, काठमाडौँ । ‘प्रकृतिको मानव सेवाको भूमिकाको आधारमा नै धर्मको विकास भएको’ प्रा.डा.बद्रिविशाल पोखरेलले बताए । प्रगतिशील ल...
बङ्गलादेशमा आरक्षण विरोधी जरा कति पुरानो छ ?

बङ्गलादेशमा आरक्षण विरोधी जरा कति पुरानो छ ?

काठमाडौँ । बङ्गलादेशमा सरकारी जागिरमा आरक्षण खारेजीको माग गर्दै भएको हिंसात्मक प्रदर्शन र झडपमा मङ्गलवारदेखि कम्...
बङ्गलादेशमा आरक्षण विरुद्धको आन्दोलन चर्कियो, १९ जनाको मृत्यु

बङ्गलादेशमा आरक्षण विरुद्धको आन्दोलन चर्कियो, १९ जनाको मृत्यु

काठमाडौँ । आरक्षण विरुद्ध चलिरहेको राष्ट्रव्यापी आन्दोलनमा बङ्गलादेशका विभिन्न भागमा हालसम्म कम्तीमा १९ जनाको मृत्यु भ...
आजदेखि महिला एसिया कप क्रिकेट, नेपालले युएईको सामना गर्दै

आजदेखि महिला एसिया कप क्रिकेट, नेपालले युएईको सामना गर्दै

काठमाडौँ । आज देखि महिला एसिया कप सुरु हुँदै छ । आजदेखि जुलाई २८, २०२४ सम्म श्रीलङ्काको डाम्बुलामा हुने महिला एस...
Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search