Gyaan Ghar

Home

Advertisement

ब्ल्याक होल रहस्यका बारेमा जान्नुहोस्, के यसले ब्रह्माण्ड सबै निल्न सक्छ ?

एरिजोना, ४ पुस । ब्ल्याक होलहरू घना खगोलीय पिण्डहरू हुन्, जसको गुरुत्वाकर्षण यति बलियो हुन्छ कि तिनीहरूले कुनै पनि चीज, प्रकाशलाई समेत, त्यसबाट उम्कन दिँदैनन् ।

ब्ल्याक होलको गुरुत्वाकर्षण प्रभावको सीमा पार गर्ने कुनै पनि चीज ब्ल्याक होलमा पर्नेछ। यो गहिरो, बाक्लो खाडल भित्र, यो फेरि कहिल्यै देखिने छैन।

ब्रह्माण्डमा ब्ल्याक होलहरू यहाँ र त्यहाँ फैलिएका छन्। केही साना ब्ल्याक होलहरू हाम्रो मिल्की वे जस्ता आकाश गङ्गाहरूमा अनियमित रूपमा छरिएका छन् भने अन्य ठुला ब्ल्याक होलहरू, जसलाई ‘सुपरमासिभ ब्ल्याक होल’ भनिन्छ, आकाशगङ्गाहरूको केन्द्रहरूमा अवस्थित हुन्छ। तिनीहरूको वजन हाम्रो सूर्यको द्रव्यमानको दस लाखदेखि एक अरब गुणा हुन सक्छ।

 

त्यसो भए तपाईँ सोचिरहनुभएको हुन सक्छ, खगोलविद्हरूले कसरी सम्भवतः केही अँध्यारो र यति ठुलो देख्न सक्छन् ? म एक खगोलविद् हुँ, जसले हाम्रो ब्रह्माण्डमा बनेको पहिलो ‘सुपरमासिभ ब्ल्याक होल’ हरूको अध्ययन गर्छ। म बुझ्न चाहन्छु कि ब्ल्याक होल कसरी बन्छन् र तिनीहरू कस्तो प्रकारको खगोलीय वातावरणमा बढ्छन्।

 

ब्ल्याक होलले आफ्नो जीवन कसरी सुरु गर्छ भन्ने बारे कुरा गरौँ। दुई प्रसिद्ध वैज्ञानिक अल्बर्ट आइन्स्टाइन र कार्ल स्वार्जस्चाइल्डले पहिलो पटक ब्ल्याक होलको विचार प्रस्तुत गरेका थिए। तिनीहरूले सोचेका थिए कि जब एक विशाल ताराको मृत्यु हुन्छ, यसको कोर सङ्कुचन जारी रहन्छ, जबसम्म यो आफ्नै वजनमा पतन हुँदैन। यसलाई हामी खगोलविद्हरूले ‘स्टेलर मास ब्ल्याक होल’ भन्छौँ, जुन तुलनामा यो धेरै सानो छ भनी भन्ने अर्को तरिका हो।

 

तारकीय द्रव्यमानका ब्ल्याक होलहरू हाम्रो सूर्यभन्दा केही गुणा मात्र ठुलो हुन्छन्। यद्यपि, ‘सुपरमासिभ ब्ल्याक होल’हरू भने थप रहस्य हुन्। तिनीहरू हाम्रो सूर्य भन्दा लाखौँ गुणा भारी छन्। केही वैज्ञानिकहरूले ‘सुपरमासिभ ब्ल्याक होल’ हरू एकैसाथ धेरै ताराहरूको टक्कर र पतनबाट बनेको ठान्छन् जबकि अरूहरूले सोच्छन् कि तिनीहरू अरबौँ वर्ष अघि बढ्न थालेको हुन सक्छ।

 

ब्ल्याक होल कस्तो देखिन्छ ? अधिकांश समय तिनीहरू सक्रिय रूपमा बढ्दैनन्, त्यसैले तिनीहरू अदृश्य हुन्छन्। तर हामी भन्न सक्छौँ कि तिनीहरू त्यहाँ छन् किनभने ताराहरू अझै पनि तिनीहरूको वरिपरि घुम्न सक्छन्, जसरी पृथ्वीले सूर्यको वरिपरि घुम्छ।

 

जब कुनै चीजले कुनै अदृश्य वस्तुलाई तीव्र गतिमा परिक्रमा गरिरहेको हुन्छ, वैज्ञानिकहरूले महसुस गर्छन् कि बिचमा ठुलो ब्ल्याक होल हुनुपर्छ। यो हाम्रो सबैभन्दा नजिकको ‘सुपरमासिभ ब्ल्याक होल’ को मामला हो, जुन ग्यालेक्सीको केन्द्रमा अवस्थित छ । त्यो तपाईँबाट आँखाबाट लाखौँ माइल टाढा रहेको छ ।

 

यस बिचमा जब भोको ब्ल्याक होलले ग्यालेक्सीमा ग्याँस खाइरहेको हुन्छ, तपाईँले ब्ल्याक होलको वरिपरि एक्स–रे, अप्टिकल लाइट र इन्फ्रारेड प्रकाशको चम्किलो औँठी नदेखे सम्म त्यो ग्यासलाई तताउँछ। एक पटक यसको सबै इन्धन प्रयोग गरिसके पछि प्रकाश फेरि एक पटक निभ्छ र यो अदृश्य हुन्छ।

 

सबैभन्दा प्रसिद्ध ‘सेतो रेखा’ हरू मध्ये एक फिल्म ‘इन्टरस्टेलर’ मा देखाइएको ब्ल्याक होलको छवि हो। त्यो चलचित्रमा तिनीहरूले सक्रिय रूपमा बढ्दो ब्ल्याक होलमा झर्ने ग्यासको सेतो तातो, चम्किलो औँठीहरू देखाउन खोजिरहेका थिए।

 

वास्तविक जीवनमा हामीले यिनीहरूलाई यति नजिकबाट हेर्ने मौका पाउँदैनौँ। वास्तविक ब्ल्याक होल वरपरको औँठीको सबैभन्दा राम्रो छवि घटना होराइजन टेलिस्कोपबाट आउँछ, जसले वैज्ञानिकहरूलाई एम २८ भनिने ग्यालेक्सीको केन्द्रमा रहेको सुपरमासिभ ब्ल्याक होल देखाउँछ। यो तपाईँलाई धमिलो लाग्न सक्छ । तर यो वास्तवमा टाढाबाट लिइएको सबैभन्दा स्पष्ट छवि हो।

 

ब्रह्माण्डमा धेरै प्रकारका ब्ल्याक होलहरू छन्। केही साना र अदृश्य हुन्छन् र केही विशाल आकारमा बढ्छन्, आकाशगङ्गा भित्र केही खाइरहेको हुन्छन् । तर चिन्ता नगर्नुहोस्, ब्ल्याक होलले ब्रह्माण्डको सबै कुरा मात्र चुस्न सक्दैन  । अन्ततः त्यहाँ ब्ल्याक होलको नजिक केही पनि हुनेछैन, जुन यसमा पर्न सक्छ र यो फेरि गायब हुनेछ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

प्रतिक्रिया दिनुहोस

राजनीति

अफ्रिकामा फेला परे २०० खुट्टा भएका नयाँ प्रजाति

अफ्रिकामा फेला परे २०० खुट्टा भएका नयाँ प्रजाति

काठमाडौँ, १० फागुन । पृथ्वीमा अझै पनि केही प्रजातिहरू छन्, जुन वैज्ञानिकहरूको नजरबाट लुकेका छन्।  यसैबिच, अस्ट्रेल...
वाफ च्याम्पियनसिपमा आज नेपालले इराकको सामना गर्दै

वाफ च्याम्पियनसिपमा आज नेपालले इराकको सामना गर्दै

काठमाडौँ, १० फागुन । नेपालले साउदी अरेबियामा जारी पश्चिम एसिया फुटबल एसोसिएसन (वाफ) च्याम्पियनसिपमा आज दोस्रो खेल खेल...
भारतमा किसान आन्दोलन चर्किदै, एकको मृत्यु: २३ फ्रेबुअरीलाइ ‘कालो दिन’ को रूपमा मनाउने

भारतमा किसान आन्दोलन चर्किदै, एकको मृत्यु: २३ फ्रेबुअरीलाइ ‘कालो दिन’ को रूपमा मनाउने

नयाँ दिल्ली, १० फागुन । पन्जाबका किसानहरूले दिल्ली मार्च (किसान विरोध सभा)  को योजना दुई दिनका लागि स्थगित गरेका छन्,...
नेपाल ए र क्यानडा-११ बिचको निर्णायक खेल आज, क्यानडाले टस जित्यो

नेपाल ए र क्यानडा-११ बिचको निर्णायक खेल आज, क्यानडाले टस जित्यो

काठमाडौँ, १० फागुन । नेपाल ए र क्यानडा-११ बिचको सिरिजको तेस्रो तथा निर्णायक खेल आज हुदैँछ । मुलपानी क्रिकेट मैदानमा हु...
Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search