Gyaan Ghar

Home

Advertisement

उत्तर कोरियाले गर्‍यो सियोल सैन्य सम्झौता निलम्बन, सीमामा पठायो सेना

प्योङयाङ, ७ मङ्सिर । उत्तर कोरियाले दक्षिण कोरियासँगको सीमामा थप सेना र सैन्य उपकरणहरू लैजाने बताएको छ ।

प्योङयाङले सैन्य जासुस उपग्रहको प्रक्षेपणको प्रतिक्रियामा सियोलले सम्झौताका अंशहरू निलम्बन गरेपछि २०१८ संयुक्त सैन्य सम्झौतामा नबाँधिने पनि जनाएको छ ।

‘उत्तर कोरिया सम्झौतामा कहिल्यै बाध्य हुनेछैन,’ राज्य मिडियाले बिहीबार रक्षा मन्त्रालयलाई उद्धृत गर्दै रिपोर्ट गरेको छ। उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उन र दक्षिण कोरियाका पूर्व राष्ट्रपति मुन जे इनबीचको २०१८ शिखर सम्मेलनमा व्यापक सैन्य सम्झौता प्रायद्वीपमा तनाव कम गर्न र दुई देशहरू बिच विश्वास निर्माण गर्ने प्रयासको रूपमा हस्ताक्षर गरिएको थियो।

गत मे र अगस्टमा असफल भए पछि प्योङयाङले माल्लिग्योङ–१ लाई सफलतापूर्वक कक्षमा प्रक्षेपण गरेको बताएपछि सियोलले बुधवार सम्झौताका केही भागहरूबाट पछि हटेको हो । ‘हामी उत्तर दक्षिण सैन्य सम्झौता अनुसार रोकिएका सबै सैन्य उपायहरू तुरुन्तै पुनर्स्थापित गर्नेछौँ,’ मन्त्रालयले आधिकारिक कोरियाली सेन्ट्रल न्युज एजेन्सी (केसीएनए) द्वारा जारी विज्ञप्तिमा भनिएको छ ।

‘हामी जमिन, समुद्री र वायु लगायत सबै क्षेत्रमा सैन्य तनाव र द्वन्द्व रोक्नको लागि उठाइएका सैन्य कदमहरू फिर्ता लिनेछौँ र सैन्य सिमाङ्कन रेखाको साथ क्षेत्रमा थप शक्तिशाली सशस्त्र बल र नयाँ प्रकारका सैन्य उपकरणहरू तैनाथ गर्नेछौँ,’ उसले भनेको छ,’ उत्तर कोरियाले भन्यो, ’दक्षिण कोरियाले अहिलेको अवस्थालाई अनियन्त्रित चरणमा धकेलिएको गैरजिम्मेवारपूर्ण र गम्भीर राजनीतिक र सैन्य उत्तेजनाको लागि ठुलो मूल्य चुकाउनु पर्छ ।’ राज्य मिडियाले बुधवार रिपोर्ट गरेको छ कि किमले प्यासिफिक टापु गुआममा संयुक्त राज्य अमेरिकाको सैन्य अड्डाहरूको उपग्रहद्वारा फिर्ता पठाइएको इमेजरी समीक्षा गर्न सक्षम भइसकेको छ।

किमले टोही उपग्रहको सफल विकासलाई आफ्नो सैन्य आधुनिकीकरण कार्यक्रमको प्राथमिकतामा राखेका छन् । तर्क दिएका छन् कि उपकरणले उत्तर कोरियाको आफ्नो छिमेकीलाई निगरानी गर्ने र दक्षिण कोरिया र अमेरिकाबाट आउने कथित खतराहरूको सामना गर्ने क्षमतामा सुधार गर्नेछ।

प्योङयाङले नोभेम्बर २२ र डिसेम्बर १ को बिचमा भूउपग्रह प्रक्षेपण गर्ने योजनाको बारेमा जापानलाई सूचित गरेको केही घण्टापछि मल्लगीयोङ–१ मङ्गलवार राति प्रक्षेपण गरिएको थियो। त्यस्ता प्रक्षेपणहरू उत्तर कोरियाको ब्यालिस्टिक मिसाइल कार्यक्रमलाई रोक्न डिजाइन गरिएको संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषद प्रतिबन्धहरू अन्तर्गत प्रतिबन्धित छन् र यसलाई दक्षिण कोरिया, जापान, अमेरिका र संयुक्त राष्ट्रले तुरुन्तै निन्दा गरेको छ।

बुधवार दिउँसो प्रक्षेपणको प्रतिक्रियामा दक्षिण कोरियाले २०१८ सम्झौताको आंशिक निलम्बनमा आफ्नो उत्तरी सीमामा निगरानी कार्यहरू पुनः सुरु गरेको हो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

प्रतिक्रिया दिनुहोस

राजनीति

दक्षिण कोरियाको ब्याट्री कारखानामा आगलागी, १६ जनाको मृत्यु

दक्षिण कोरियाको ब्याट्री कारखानामा आगलागी, १६ जनाको मृत्यु

काठमाडौँ । दक्षिण कोरियाको एक कारखानामा धेरै लिथियम ब्याट्री विस्फोट हुँदा आगलागी भएको छ । यस घटनामा १६ जनाको मृत्यु भएको...
सर्वोच्चको अन्तरिम आदेशपछि जोगियो फणीन्द्रको प्रदेश सांसद पद 

सर्वोच्चको अन्तरिम आदेशपछि जोगियो फणीन्द्रको प्रदेश सांसद पद 

काठमाडौँ । सर्वोच्च अदालतले गण्डकी प्रदेश सभा सदस्य फणीन्द्र देवकोटालाई तत्काल कारबाही नगर्न अन्तरिम आदेश दिएको छ । सर...
साउदी अरबमा हज यात्रामा मृत्यु हुनेको सङ्ख्या १३ सय नाघ्यो

साउदी अरबमा हज यात्रामा मृत्यु हुनेको सङ्ख्या १३ सय नाघ्यो

काठमाडौँ । साउदी अरेबियाको प्रशासनले हज यात्रामा मारिएका व्यक्तिको आधिकारिक तथ्याङ्क सार्वजनिक गरेको छ । साउदी प्रशासनका ...
अन्पाको कविता वाचन तथा समीक्षा कार्यक्रम सम्पन्न

अन्पाको कविता वाचन तथा समीक्षा कार्यक्रम सम्पन्न

काठमाडौँ, असार ९ । विचार र सिर्जनाको संयोजन गर्दै कविताहरूमा अझ निखारता ल्याउने उद्देश्यका साथ अखिल नेपाल प्रगतिशील लेखक ...
Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search