Gyaan Ghar

Home

Advertisement

रुससँगको युद्ध अन्त्यका लागि ठूलो योजना बनाउँदै युक्रेन


काठमाडौँ । युक्रेनले हालै रुसी कैदबाट आफ्ना १० जनालाई फिर्ता ल्याउन सफल भएको छ । युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीले शुक्रवार कैदीहरूलाई रिहा गर्ने बारे जानकारी दिए । यसैबिच उनले रुससँगको युद्ध अन्त्यका लागि ठुलो योजना तयार गरिरहेको बताए । उनको यो योजनालाई विश्वका अधिकांश देशले सहयोग गर्ने विश्वास छ ।

युक्रेनी राष्ट्रपतिले शुक्रवार स्लोभेनियाली राष्ट्रपति नताशा पिर्क मुसेरसँग मिलेर किभमा भएको पत्रकार सम्मेलनमा भने, ‘विश्वका अधिकांश देशहरूले समर्थन गर्ने युद्ध अन्त्य गर्ने योजना प्रस्तुत गर्नु हाम्रो लागि धेरै महत्त्वपूर्ण छ । उनले थप भने, ‘यो कूटनीतिक बाटो हो जसमा हामीले काम गरिरहेका छौं ।’ उनले युक्रेन र रुसबिच हाल कुनै वार्ता नभएको पनि जानकारी दिए ।

जेलेन्स्की र रुसका राष्ट्रपति भ्लाडिमिर पुटिनको सार्वजनिक बयानका आधारमा युक्रेन र रुसबिच हाल कुनै पनि वार्ता चलिरहेको छैन र सम्भावित शान्ति सम्झौताका सर्तहरूका सम्बन्धमा दुवै पक्षहरू पहिलेको जस्तै असहमतिमा छन् ।

युक्रेनले बारम्बार रसियाले शान्ति वार्ता सुरु हुनु अघि अन्तर्राष्ट्रिय मान्यता प्राप्त क्षेत्र, जसमा क्रिमिया प्रायद्वीप समावेश छ र आफ्ना सेना फिर्ता गर्नुपर्नेछ । यो २०१४ मा मस्कोद्वारा कब्जा गरिएको थियो । यद्यपि, रुसी राष्ट्रपति भ्लाडिमिर पुटिनले युक्रेनलाई आफ्नो पूर्वी र दक्षिणी क्षेत्रहरू खाली गरेर आत्मसमर्पण गर्न आग्रह गरिरहेका छन्, जुन अहिले रुसको कब्जामा छ ।

यसअघि जेलेन्स्कीले एक पोस्टमा भनेका थिए, हामीले रुसी कैदबाट हाम्रा थप १० जनालाई फिर्ता ल्याउन सफल भयौँ । यद्यपि, जेलेन्स्कीले युक्रेनमा राखिएका रुसी बन्दीहरूलाई रिहाइ गर्ने सम्झौताको हिस्सा हो वा होइन भन्ने कुरा भनेनन् । जेलेन्स्कीले रिहा भएका मध्ये केही सन् २०१७ देखि जेलमा रहेको बताए । पूर्वी युक्रेनको रुस नियन्त्रित भागबाट यी व्यक्तिलाई पक्राउ गरिएको हो । रुसले २०१४ देखि क्रिमियन प्रायद्वीपसँगै चार युक्रेनी क्षेत्रहरू- डोनेस्क, खेरसन, लुगान्स्क र जापोरिझिया कब्जा गरेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस

राजनीति

प्रलेसकाे ७३औँ परिसंवाद कार्यक्रम सम्पन्न

प्रलेसकाे ७३औँ परिसंवाद कार्यक्रम सम्पन्न

श्रावण ४, काठमाडौँ । ‘प्रकृतिको मानव सेवाको भूमिकाको आधारमा नै धर्मको विकास भएको’ प्रा.डा.बद्रिविशाल पोखरेलले बताए । प्रगतिशील ल...
बङ्गलादेशमा आरक्षण विरोधी जरा कति पुरानो छ ?

बङ्गलादेशमा आरक्षण विरोधी जरा कति पुरानो छ ?

काठमाडौँ । बङ्गलादेशमा सरकारी जागिरमा आरक्षण खारेजीको माग गर्दै भएको हिंसात्मक प्रदर्शन र झडपमा मङ्गलवारदेखि कम्...
बङ्गलादेशमा आरक्षण विरुद्धको आन्दोलन चर्कियो, १९ जनाको मृत्यु

बङ्गलादेशमा आरक्षण विरुद्धको आन्दोलन चर्कियो, १९ जनाको मृत्यु

काठमाडौँ । आरक्षण विरुद्ध चलिरहेको राष्ट्रव्यापी आन्दोलनमा बङ्गलादेशका विभिन्न भागमा हालसम्म कम्तीमा १९ जनाको मृत्यु भ...
आजदेखि महिला एसिया कप क्रिकेट, नेपालले युएईको सामना गर्दै

आजदेखि महिला एसिया कप क्रिकेट, नेपालले युएईको सामना गर्दै

काठमाडौँ । आज देखि महिला एसिया कप सुरु हुँदै छ । आजदेखि जुलाई २८, २०२४ सम्म श्रीलङ्काको डाम्बुलामा हुने महिला एस...
Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search