Gyaan Ghar

Home

Advertisement

कार्ल मार्क्स औ बौद्ध दर्शन: एक अन्तरविषयी अन्वेषण

-डा चूडाप्रसाद ढकाल

परिचय

विविधताले भरिएको हाम्रो संसारको प्रत्येक कुनामा भिन्न भिन्न विचार र संस्कृतिहरूको सम्मिश्रण छ। जसमा कार्ल मार्क्सका विचारहरू र बौद्ध दर्शनको सूक्ष्मता एक अर्कासँग जोडिएको देखिनु एक उल्लेखनीय उदाहरण हो। मार्क्सले समाजका संरचनात्मक चुनौतीहरूमाथि प्रश्नहरू उठाए, जसले हामीलाई त्यसमाथि विचार गर्न र तिनको समाधान खोज्न बाध्य पार्दछ। त्यसै गरी, बौद्ध दर्शनले मनको गहिराई र आत्मिक शान्तिको खोजीमा हामीलाई प्रेरित गर्दछ।

जब यी दुई दार्शनिक धाराहरूको आपसमा भेट हुन्छ, त्यो भेटघाटले एक नयाँ यात्राको सुरुवात गर्दछ। यो यात्रामा, हामी सामाजिक बाधाहरूलाई पार गर्दै, मानवीय चेतना र समाजको परिवर्तनका नयाँ आयामहरूको खोजी गर्ने प्रयास गर्छौँ।

बिचारको यस सङ्गम स्थलमा, मार्क्सको क्रान्तिकारी ऊर्जा र बौद्ध दर्शनको गहिराइबिचको समन्वयले एक अद्वितीय दृश्य सिर्जना गर्दछ। एकतिर, मार्क्सले समाजका विषमताहरूमाथि चुनौती दिँदै, आवाज उठाउँछन्। अर्कोतिर, बौद्ध दर्शनले आन्तरिक शान्ति र समानताको खोजीमा हामीलाई मार्गदर्शन गर्दछ। यस प्रकारको अन्वेषणले हाम्रो समाज र मानव मनको गहिराइलाई बुझ्न मद्दत गर्दछ।

यस प्रक्रियामा, मार्क्सको समाजको विषमतामाथि उठाइएको प्रश्न र बौद्ध धर्मका शिक्षाहरूबाट प्राप्त आत्मा र मनको शान्तिको खोजी सँगै अगाडि बढ्छ। र यसले एक अर्थपूर्ण संवाद सिर्जना गर्दछ, जहाँ परिवर्तनको सपना र आत्मिक शान्तिको यात्रा एकैसाथ अगाडि बढ्छ।

यस यात्रले हामीलाई विचारहरूको विविधता, जस्तै (यहाँ) मार्क्सवाद र बौद्ध दर्शन, ले कसरी समाज र मानव मनको बुझाइलाई गहिरो गरी मनन गर्ने भन्ने कुरा सिकाउँछ। जसका कारण हामीले नयाँ आयाम बाट सोच्न, समस्याहरूका समाधान खोज्न, र हाम्रो विचार र विश्वासहरूलाई विकसित गर्न सक्दछौँ।

मार्क्सको बौद्धिक यात्रा

कार्ल मार्क्सको बौद्धिक यात्रा, उनको, विभिन्न विचारहरू प्रतिको अनन्त जिज्ञासा द्वारा सञ्चालित खोज हो। यसले विविध विचारहरूको जटिल र बहु आयामिक रङ्गमञ्चमा मार्क्सको चिन्तन र प्रभावलाई उजागर गर्दछ। एउटा रचनामा, कार्ल कोपेन्सको चित्रणले प्रमुख रूपमा मार्क्सको दार्शनिक सम्बन्धमा नयाँ आयाम थपेको छ। पश्चिममा बौद्ध दर्शनलाई अगाडि बढाउने प्रयासहरूमार्फत, कोपेन्सले मार्क्सको बौद्धिक विकासमा गहिरो प्रभाव पारेका छन्। यसले मार्क्सका विचारहरूमा बौद्ध दर्शनको प्रभावको उदयमा योगदान पुर्‍याउँछ, जुन अझै पूर्ण रूपमा ज्ञात हुन बाकी नै छ।

अध्ययनको क्रममा संयोगवश, मार्क्सको मन बौद्ध अवधारणाहरू अङ्कुरण हुने उर्वर जमिनमा परिणत भएको कुरा भेटिएका छन्। जस अनुसार, शिक्षालयका गल्लीहरूमा र तीव्र छलफलका क्षणहरूमा, मार्क्सले नयाँ विचारहरू र अपरम्परागत मार्गहरूप्रति आफ्नो खुलापन प्रकट गर्ने गरेको कुरा बाहिरिएका छन्। यसले बौद्ध दर्शनका शान्त गहिराइसँग अनपेक्षित रूपमा मिल्ने एक मञ्च तयार गर्दछ। त्यसैले, एक रोमाञ्चक खोजको यात्रा सुरु हुन्छ, जहाँ मार्क्सवादी विचारधाराको क्रान्तिकारी जोस पूर्वी ज्ञानसँग एक गोप्य नृत्यमा प्रवेश गर्दछ।

यस प्रकारको बौद्धिक अन्वेषणले हामीलाई विचारहरूको संसारमा गहिराइ र व्यापकतामा लैजान्छ, जहाँ मार्क्स र बौद्ध दर्शनबिचको संलग्नताले नयाँ आयामहरू खोल्छ। यो यात्रामा, हामी समाज र मानव मनको नयाँ बुझाइ र विकासका लागि मार्ग प्रशस्त गर्दछौँ।

मार्क्सका काममा बौद्ध विषयवस्तुहरू

कार्ल मार्क्सका लेखनहरूमा, बौद्ध दर्शनका गहन विचारहरूको झलक पाइन्छ, जुन उनको क्रान्तिकारी सोचसँग अद्भुत रूपमा मिल्दछ। उनको पुँजीवादको कडा आलोचनाले बौद्ध दर्शनको दुःख (दुक्ख)को अवधारणासँग गहिरो सम्बन्ध बनाउँछ, जसले पुँजीवादी व्यवस्थाले निम्त्याउने अन्याय र विषमतालाई उजागर गर्दछ। मार्क्सको भौतिक सम्पत्तिबाट विरक्ति र निस्पृहताको समर्थन बौद्ध दर्शनको वैराग्यको महत्वलाई जोड दिन्छ, जसले भौतिकवाद र लोभबाट मुक्त हुने बाटो देखाउँछ।

जब मार्क्सले शोषण र दमनबाट मुक्त समाजको कल्पना गरेका छन्, उनको दृष्टिकोण बौद्ध दर्शनको बोधिको अवधारणासँग मिल्दोजुल्दो जस्तो देखिन्छ। यस अवस्थामा, व्यक्तिहरू आफ्नो अहङ्कारका भ्रमबाट मुक्त हुन्छन् र सबै जीवित प्राणीहरूसँगको आफ्नो आन्तरिक सम्बन्धलाई पहिचान गर्छन्। मार्क्सको काममा व्यक्त सामाजिक परिवर्तनको योजनाले बौद्ध दर्शनको करुणाको सिद्धान्तलाई अवलम्बन गर्दछ, जसले दुःखको न्यूनीकरण र सामाजिक न्यायको लागि आह्वान गर्दछ।

यी सूक्ष्म समानताहरूले, मार्क्सका लेखनहरूले मानव दुःख र मुक्तिको खोजीमा गहिरो अन्वेषण प्रदान गर्दछ, जुन बौद्ध शिक्षाहरूमा निहित अजरामर ज्ञानसँग तालमेल राख्छ। यी भिन्न विचारहरूलाई एकसाथ जोडेर, मार्क्सले हामीलाई करुणा, वैराग्य, र ज्ञानका सिद्धान्तहरूबाट मार्ग दर्शित न्यायपूर्ण र समतामूलक समाजको सम्भावनामा विचार गर्न निम्तो दिएका छन्। यस प्रक्रियामा, हामीलाई आफ्नो समाज र आफ्नो आत्मालाई थप गहिराई र समृद्धिसँग बुझ्ने मौका प्रदान गरिन्छ, जसले अन्ततः हाम्रा विचार र विश्वासहरूलाई नयाँ आयाम प्रदान गर्दछ।

मार्क्सवाद र बौद्ध दर्शन

कार्ल मार्क्सको भौतिकवाद र बौद्ध आध्यात्मिकताबिचको दार्शनिक वार्तालापले विरोधी र मिल्ने विचारहरूको एक समृद्ध र व्यापक वैचारिक मैदान प्रस्तुत गर्दछ। मार्क्सको भौतिकवादी दृष्टिकोणले समाजलाई आकार दिने भौतिक परिस्थितिहरूमा गहन जोड दिन्छ, भने बौद्ध आध्यात्मिकताले व्यक्तिको चेतना र आन्तरिक परिवर्तनका क्षेत्रहरूको बारेमा खोज/अनुसन्धान गर्दछ।

यी आवश्यक विभेदहरू भएता पनि, मार्क्स र बौद्ध दर्शन एकै साझा लक्ष्यतिर उन्मुख हुन्छन्: मानवीय दुःखको निवारण र मुक्तिको खोजी। मार्क्सको पुँजीवादमाथिको कठोर आलोचना—शोषण र असमानताको मूल स्रोतको रूपमा—बौद्ध दर्शनद्वारा प्रस्तावित इच्छा र आशक्तिको अन्त्य मार्फत दुःखको समाप्तिको जोडसँग गहिरो सादृश्य राख्दछ।

मार्क्सको वर्गहीन समाजको दृष्टिकोण र बौद्ध दर्शनको इच्छा र द्वेषबाट मुक्त समाजको आदर्शले एक अर्कालाई पूरक गर्दछ, जसले व्यक्तिहरूबिच सामञ्जस्य र पारस्परिक सम्मानको वातावरण सिर्जना गर्दछ। यी विचारहरूको अन्तरक्रियाले हामीलाई सामाजिक न्याय र मानवीय वृद्धिप्रति एक साझा प्रतिबद्धता प्रदर्शन गर्दछ।

यद्यपि मार्क्सवाद र बौद्ध दर्शनका बिच, यी स्पष्ट समानताहरू छन्, र पनि तिनका बिचमा सूक्ष्म विभेदहरू भएका कुरा पनि प्रकाशमा आउँछन्। मार्क्स बाहिरी भौतिक परिस्थितिमा दबाब पार्नमा केन्द्रित छन्, भने बौद्ध धर्म आन्तरिक परिवर्तन र चेतनाको विकासमा जोड दिन्छ। तथापि, यी दुई दृष्टिकोणहरू मानव जीवनको जटिलता र एक न्यायपूर्ण र समान समाजको खोजीमा अमूल्य अन्तर्दृष्टि प्रदान गर्दछन्। यस बहसद्वारा, हामीलाई मार्क्सको भौतिकवाद र बौद्ध आध्यात्मिकताबिचका गहिरा सम्पर्क र विभेदहरू अन्वेषण गर्ने मौका मिल्दछ, जसले दुवै परम्पराहरूको बुझाइमा थप समृद्ध हुन सहयोग पुर्‍याउँदछ।

आजको प्रासङ्गिकता

आधुनिक नेपाली समाजमा, मार्क्सका सिद्धान्तहरू र बौद्ध दर्शनबिचको सम्बन्ध अन्वेषण गर्दा एक गहिरो महत्त्व देखा पर्छ। नेपाल जस्तो देश जहाँ सामाजिक र आर्थिक विषमताहरू गहिरो रूपमा रहेका छन्, त्यहाँ मार्क्सको पुँजीवाद विरोधी आलोचनाले समाजमा व्याप्त प्रणालीगत अन्याय र विषमताहरूमाथि प्रकाश पार्ने काम गर्छ। यसले नयाँ दृष्टिकोण र परिवर्तनका लागि बाटो खोल्न मद्दत पुर्‍याउँछ।

यसै गरी, बौद्ध धर्मका करुणा र वैराग्यजस्ता मूल सिद्धान्तहरूको एकीकरणले व्यक्तिको मानसिक कल्याण र आध्यात्मिक पूर्णताका लागि समग्र उपचार प्रस्तुत गर्न सक्छ। यी पूरक दृष्टिकोणहरूको संयोजनले नेपाली समाज र सबै व्यक्तिहरूको कल्याणलाई अग्रस्थानमा राख्ने अधिक समावेशी र समान ढाँचाको विकास गर्न मद्दत गर्दछ।

यो अन्तरविषयी अन्वेषणले विभिन्न दार्शनिक परम्पराहरूलाई एकसाथ ल्याउने अनौठो अवसर प्रदान गर्दछ, जसले विविध विचारधारा र संस्कृतिहरूबिच संवाद र समझदारीलाई बढवा दिन्छ। अन्ततः, मार्क्सका सिद्धान्तहरू र बौद्ध दर्शनको समन्वयले नेपाललाई एक न्यायपूर्ण, करुणामय र सामञ्जस्यपूर्ण समाजको निर्माण गर्ने दिशामा अगाडि बढ्ने बाटो देखाउँछ। यस प्रक्रियामा, हामी एक यस्तो समाज निर्माण गर्ने अवसर पाउँछौँ जहाँ समाजका हरेक सदस्यले न्याय र समानताको अनुभूति गर्न सक्छन्, जसले समृद्ध र सम्बोधित समाजको आधार तयार गर्दछ।

निष्कर्ष

मार्क्सको बौद्ध दर्शनसँगको संलग्नताको अन्वेषणले विचारहरूको एक बहु आयामिक सम्मिश्रण प्रकट गर्दछ, जसले सामाजिक न्याय र मानवीय विकासका क्षेत्रहरूमा नयाँ अन्तर्दृष्टि र सोचका आयामहरू प्रदान गर्दछ। यो अन्वेषणले हाम्रो सोचाइमा गहिराइ र समृद्धि थप्छ, र मार्क्स र बौद्ध दर्शनजस्ता महत्त्वपूर्ण विषयहरूमा हाम्रो दृष्टिकोण विस्तार गर्दछ। अन्तरविषयी पद्धतिहरूलाई अपनाउँदा, हामी समाज परिवर्तनका लागि आवश्यक गहन विचार र संवादको महत्वलाई सम्झन सक्छौँ।

यस बौद्धिक यात्रामा, हामीले जटिल दार्शनिक परिदृश्यमा खुला मन र संवादको महत्वलाई चिन्न सक्नु अत्यन्त आवश्यक छ। यसले हामीलाई विविध विचारहरू र संस्कृतिहरूबिचको दूरीलाई घटाउने र अर्थपूर्ण संवाद सृजना गर्ने क्षमता प्रदान गर्दछ।

विविध परम्पराहरू र विचारधाराहरू बिचका मैदानमा  खोज/अनुसन्धान गर्दै जाँदा, हाम्रो लक्ष्य ज्ञानको खोजी र समावेशी कुराकानीलाई प्रोत्साहित गर्ने खालको हुनु पर्दछ। जसले हामीलाई एक अधिक न्यायपूर्ण र समृद्ध भविष्यको दिशातिर अगाडि बढ्न मद्दत गर्छ। साथै, यसले हामीलाई नयाँ दृष्टिकोणहरू अपनाउन, अरूको मतलाई सम्मान गर्न, र सामूहिक रूपमा समाज र संसारलाई सुधार गर्ने यात्रामा लाग्न अधिक  प्रेरणा प्रदान गर्दछ।

सन्दर्भ ग्रन्थ

स्पर्बर, जोनाथन। “कार्ल मार्क्स: एक उन्नाइसौं शताब्दीको जीवन।” लिभराइट, २०१३।

स्टेडमन जोन्स, गारेथ। “कार्ल मार्क्स: महानता र भ्रम।” हार्वर्ड विश्वविद्यालय प्रेस, २०१६।

व्हीन, फ्रान्सिस। “कार्ल मार्क्स: एक जीवन।” डब्ल्यू.डब्ल्यू. नॉर्टन & कम्पनी, २००१।

थप पढ्नका लागि

लोपेज, डोनाल्ड एस., जूनियर। “बौद्ध धर्म र विज्ञान: एक गाइड फोर द परप्लेक्सड।” सिकागो विश्वविद्यालय प्रेस, २००८।

ब्याचेलर, स्टीफन। “बौद्ध धर्मपछि: एक सेक्युलर युगका लागि धर्मलाई पुनः चिन्तन।” येल विश्वविद्यालय प्रेस, २०१५।

हार्वे, पिटर। “बौद्ध धर्मको परिचय: शिक्षा, इतिहास र प्रथाहरू।” क्याम्ब्रिज विश्वविद्यालय प्रेस, २०१३।

लेखकको संक्षिप्त नोट:”सिक्दै सिकाउँदै मार्क्सवाद” अन्तर्गत लेखिएको यस लेखमा प्रस्तुत जानकारीहरू विविध द्वितीयक स्रोतहरूबाट सङ्कलन गरिएका हुन् । जुन ज्ञानको विस्तृत समुदायमा पहिले नै चर्चित र साझा गरिएका छन्। हाम्रो उद्देश्य यस ज्ञानको पुनः प्रस्तुतीकरण गरी सिक्ने र सिकाउने कार्यमा योगदान दिनु हो। पाठकहरूको सुझाव र अन्तर्दृष्टिहरूको हामी सधैँ स्वागत गर्दछौँ, ज्ञानको यस यात्रालाई तपाईँ सचेत पाठकहरूको सहभागिताले थप समृद्ध र बलशाली बनाउनेछ। यो हाम्रो विश्वास हो।धन्यवाद!

२६ चैत्र २०८०

Monday April 08, 2080

drchudadhakal@gmail.com

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

प्रतिक्रिया दिनुहोस

राजनीति

फ्रान्सको कब्जामा रहेको न्यु क्यालेडोनिया टापुमा हिंसात्मक प्रदर्शन,   ५ जनाको मृत्यु

फ्रान्सको कब्जामा रहेको न्यु क्यालेडोनिया टापुमा हिंसात्मक प्रदर्शन,   ५ जनाको मृत्यु

काठमाडौँ । फ्रान्सबाट १६ हजार किलोमिटर टाढा दक्षिण प्रशान्त महासागरमा रहेको न्यु क्यालेडोनिया टापुमा मतदानको नियमलाई लिएर...
आमा

आमा

रबी पौडेल धर्तीको न्यानो कपासचन्द्रमाको जस्तो मुहारसूर्यको जस्तो किरणबयान गरेर साध्य छैननाम हो ,धर्तीकी रानी आमा ! भो...
प्रतिनिधिसभाको बैठक आज पनि

प्रतिनिधिसभाको बैठक आज पनि

काठमाडौँ । प्रतिनिधि सभाको बैठक आज बिहान ११ बजे बस्दै छ । बिहीबार भएको बैठक प्रमुख प्रतिपक्षी नेपाली काँग्रेसको अवरोधका क...
काँग्रेसले असंसदीय व्यवहार गर्‍यो- एमाले

काँग्रेसले असंसदीय व्यवहार गर्‍यो- एमाले

काठमाडौँ । नेकपा एमालेले प्रतिपक्षी दल नेपाली काँग्रेसले संसद्मा असंसदीय व्यवहार गरेको आरोप लगाएको छ । एमालेका प्रमुख सचेत...
Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search