Gyaan Ghar

Home

Advertisement

दहिचिउरे नीति कि द्वन्द्वात्मक भौतिकवादी स्प्रिट

* समीर सिंह 
‘हिजो त्यही कुरा गलत हुने र आज सही’ ‘हिजो चुनाव लड्दिन भन्ने आज चुनावी प्रतिस्पर्धामा आउने’ । यस प्रकारको दोधारे नीति भन्दै कतिपय मिडिया तथा सामाजिक सञ्जाल चलाउनेहरूले राष्ट्रिय जनमोर्चाको अध्यक्ष चित्रबहादुर के.सी.लाई ‘दहिचिउरे नेता’ पनि भन्न पछि परेनन् । तर एउटा कम्युनिस्ट पार्टीको नेतालाई यस प्रकारको आरोप लगाउनु सही हो त ?
विभिन्न मिडिया तथा सामाजिक सञ्जाल चलाउनेहरूले बुझ्नुपर्ने कुरा के हो भने कम्युनिस्ट पार्टीका मानिसहरूले हरेक कुराहरूलाई द्वन्द्वात्मक भौतिकवादी विश्व दृष्टिकोणका आधारमा विश्लेषण गर्दछन् । द्वन्द्वात्मक भौतिकवादको सार के हो भने ‘कुनै कुरा हो पनि होइन पनि’ । अर्थात् कुनै कुरा कुनै सन्दर्भमा ठिक हुन्छ, फरक सन्दर्भमा गलत पनि हुन्छ ।
 चोरी र डकैती गर्नु ठिक हो कि गलत ? गलत पनि हो ठिक पनि हो । सामान्य रूपमा चोरी डकैती गर्नु गलत मानिन्छ । तर हिजो किसान आन्दोलनको बेला किसानहरूले सामन्तहरूको भकारी लुट्ने सही हुन्थ्यो । जनयुद्ध कालमा कम्युनिस्ट हरुले सामन्त तथा शोषकको घरमा डकैती पनि गर्नुपर्ने हुन सक्छ ।
पहिले नेकपाले काङ्ग्रेसलाई राष्ट्रिय पुँजीपति वर्गको पार्टी तथा नयाँ जनवादी क्रान्तिको मित्रशक्ति  मानिन्थ्यो । न्युक्लियसले नेपाली काङ्ग्रेसप्रतिको दृष्टिकोण बदलेको थियो । अब नेपाली काङ्ग्रेस सामन्त र दलाल नोकरशाही वर्गको पार्टी थियो । यसरी काङ्ग्रेस अब नयाँ जनवादी क्रान्तिको मित्रशक्ति हुन सक्दैनथ्यो तर पुष्पलाल तबसम्म पनि काङ्ग्रेसलाई मित्रशक्ति नै मान्दथे । यसरी दुस्मनशक्तिलाई नयाँ जनवादी क्रान्तिको मित्रशक्ति मानेकाले पुष्पलाललाई गद्दार भनियाे। तर अहीले पुष्पलाललाई गद्दार भन्नु गलत भयो भनेर सच्याइयो ।
 देशमा प्रतिगमन बढ्दै गएको छ । राजावादी शक्तिहरूको चलखेल बढ्दै गएको अवस्था छ । त्यस कारण गणतन्त्र संस्थागत विकासको लागि गणतन्त्रको पक्षमा भएका शक्तिहरूको कार्यगत एकता आवश्यक भएको छ । त्यस कारण नेपाल काँग्रेससँग समेत कार्यगत एकताका अवस्था सिर्जना भएको छ । हिजोको सन्दर्भमा त्यो गलत थियो तर आजको सन्दर्भमा त्यो ठिक छ । द्वन्द्वात्मक भौतिकवादी स्प्रिट भनेकै यही हो ।
कतिपय पक्षबाट के तर्क गरिन्छ भने हिजो त्यही काँग्रेससँग भौतिक सङ्घर्ष गर्ने आज रुखको चौतारीमा रमाउने ? उपरि रूपमा र अधिभूतवादी दृष्टिकोणबाट हेर्दा यस प्रकारका प्रश्नहरू सही पनि देखिन्छन् । तर द्वन्द्वात्मक भौतिकवादले यस प्रकारको टपरटुइया स्प्रिटलाई गलत मान्दछ ।
द्वन्द्वात्मक भौतिकवादले त के भन्छ भने हरेक कुराहरू एक एक सेकेन्डमा परिवर्तन भइरहेको हुन्छ । परिस्थितिमा परिवर्तन आइरहेको हुन्छ, त्यही अनुसार नीति तथा कार्यक्रमहरू परिवर्तन भइरहेको हुन्छ । एक छिनको लागि त्यही कुरा सत्य हुन सक्छ, एक छिन पछि त्यही कुरा असत्य हुन सक्छ । कुनै बेला चित्रबहादुर के.सिले ‘चुनावमा अब उठ्दिन’ भन्नु भएको होला । अहिले उठ्नुपर्ने परिस्थिति सिर्जना भयो अनि उठ्नुभयो । व्यक्तिगत रूपमा हिजो वहाँले के भन्नुभयो, त्यो त्यति महत्वको विषय भएन । वहाँ.पार्टीको नेता पनि हो । पार्टीले अहिले चुनावमा उठ्न भन्यो, अनि उठ्नु भयो । कुनै सन्दर्भमा चित्रबहादुर के.सी.ले ‘चुनावमा हारेकाहरू चुनाव उठ्नु हुँदैन’ भन्नु भएको होला । तर आज पार्टीले दुर्गा पौडेललाई आवश्यक ठान्यो अनि प्रस्ताव गर्‍यो ।
संसदीय चुनावमा पराजित हुँदैमा कुनै मानिस गलत भनेर मूल्याङ्कन गरिनु पनि हुँदैन । प्रायजसो संसदीय चुनावमा जित्ने भनेको पैसा, छलछाम, तिकडमले नै हो ।  कसैमा त्यो कुराको पहुँच पुगेन अनि हार्‍यो । अनि त्यो असफल नेता भयो त ?
कुनै कम्युनिस्ट नेताको लागि नेताको बुढी, नेताको आमा, नेताको छोरा जस्ता विषयहरू पनि गौण विषयको कुरा हो । मूल कुरा हो त्यो नेता, कम्युनिस्ट पार्टी प्रति इमानदार छ कि छैन । कम्युनिस्ट पार्टीमा लागेर भ्रष्टाचार, अनुशासानविहिन, अराजक भएको छ कि छैन ? कम्युनिस्ट पार्टीको नीति र सिद्धान्तलाई इमानदारीपूर्वक अवलम्बन गरेको छ कि छैन ? यदि त्यो नेता कम्युनिस्ट नीति तथा सिद्धान्त प्रति इमानदार छ । संसदीय सङ्घर्षमा उसको सशक्त भूमिका हुन सक्दछ भने हिजो संसदीय चुनावमा हारेको वा जितेको जस्ता प्रश्नहरूले महत्त्व राख्दैन । त्यस कारण चित्रबहादुर के.सी.तथा वहाँको पार्टीले जुन निर्णय गरेको छ त्यो दही चिउरे नीति होइन, द्वन्द्वात्मक भौतिकवादी स्प्रिट हो ।
यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

प्रतिक्रिया दिनुहोस

राजनीति

नैतिक प्रश्न उठ्ने गरी तदर्थ सरकार चलाउन कुनै रुचि थिएन र छैन- प्रधानमन्त्री

नैतिक प्रश्न उठ्ने गरी तदर्थ सरकार चलाउन कुनै रुचि थिएन र छैन- प्रधानमन्त्री

राष्ट्रिय सभा अन्तर्गत राष्ट्रिय सरोकार तथा समन्वय समितिको बैठकमा बुधबार समितिका सदस्यहरूले राखेका जिज्ञासाको जवाफ दिँदै प्रध...
प्रधानमन्त्री प्रचण्डले आज विश्वासको मत लिँदै

प्रधानमन्त्री प्रचण्डले आज विश्वासको मत लिँदै

राष्ट्रिय सभा अन्तर्गत राष्ट्रिय सरोकार तथा समन्वय समितिको बैठकमा बुधबार समितिका सदस्यहरूले राखेका जिज्ञासाको जवाफ दिँदै प्रध...
२०२४ का निर्वाचन- विश्वभर सत्ता हल्लाउने मत परिणाम

२०२४ का निर्वाचन- विश्वभर सत्ता हल्लाउने मत परिणाम

काठमाडौँ । गत साता बेलायत, फ्रान्स, इरान जस्ता ठुला देशमा चुनाव भएको थियो । यी देशका चुनावी परिणामले तत्कालीन सत्तारुढ ने...
त्रिशूली नदीमा खसेका दुई वटा बसको खोजी कार्य जारी

त्रिशूली नदीमा खसेका दुई वटा बसको खोजी कार्य जारी

काठमाडौँ । पहिरोले त्रिशूली नदीमा खसेका दुई वटा बसको खोजी कार्य जारी रहेको छ । प्रहरीका अनुसार आज बिहान ३ बजेको समयमा ...
Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search