Gyaan Ghar

Home

Advertisement

अपत्यारिलो घटनाभित्र उपन्यास

* सुमन पोख्रेल मजगैया
नपत्याउने कुरा पनि पत्याउने भइदिन्छ । १८ वर्षे युवकले दुइटा उपन्यास लेखिभ्याएछ । त्यो पनि राेल्पाली ठिटोले । पहिलो उपन्यास त १२ वर्षे उमेरमै रे । “रे”भनियो भने किंवदन्ती हुन्छ । लेखेकै हो । घरायसी वातावरण नै कलम र किताबको चर्चामय हुन्छ भने त्यसको प्रभाव पर्ने नै भयो । तर यो पनि अकाट्य होइन । सायद सहज प्रतिभाको उन्मेष पनि होला । साहित्यमा अध्ययन, चिन्तन र मननको पनि रसायन मिल्नुपर्छ । यो निजी गुण पनि हो । तर परिवारका सदस्यको धाप मिल्यो भने त्यसले चूडान्त प्राप्त गर्छ ।
केटाका आमातिर एक विहङ्गावलाेकन गर्छु । दाङको बिजाैरीका रैथाने खीमकुमार उपाध्यायको घर उहिल्यैदेखि चर्चित थियो र छ अझै । त्यस घरका पितृ पुर्खा स्व.दीनानाथ उपाध्याय तत्कालीन समयका अध्यात्मचेती र शास्त्रीय ज्ञानले आप्लावित पात्र हुनुहुन्थ्याे । उहाँमा हक्की स्वभाव पनि थियो । आफूभन्दा सानो नाता पर्ने व्यक्तिले उहाँलाई सम्मान गरेन भने त्यसलाई नाताको होस हालिदिएर मान्यजनप्रति के कस्तो व्यवहार ( ढोग) गर्नुपर्छ , त्यो सिकाइहाल्नु हुन्थ्यो । उहाँकी धर्मपत्नी निरक्षर भट्टाचार्य भएर पनि अड्डा अदालत देखि मन्त्रीसित समेत बातचित गर्न हिचकिचाउनु हुन्नथ्याे । उहाँकै छोरा खीमकुमार उपाध्याय लगायत सम्पूर्ण छोरीहरूमा लगभग त्यो विशेषता अङ्कुरण ,-पल्लवन र पुष्पन समेत भएको थियो । त्यो घरका अधिकांश चेलीबेटी सरकारी जागिरमै निबद्ध छन् । स्वयं खीमकुमार उपाध्याय सरकारी वकिल, नेपाली विषयका विज्ञ र धर्मशास्त्रका प्राध्यापक हुन् । उनमा कविताको सम्यक् प्रवाह छ । कसैका विवाह र मृत्युका घटनामा कविताद्वारा नै आफ्नो भाव प्रकट गर्दछन् ।
उनी बोल्नमा पनि माहिर छन्, र बोल्दा उनलाई कुनै भय र सङ्कोच हुँदैन ।
हो , यिनै खीमकुमारका पाँच बहिनी छोरी र एक छोरा छन् । यी सबैमा अद्भुत गुण विद्यमान छ । एक मात्र छोरा दीपेन्द्र विज्ञान र सी .ए. पढेर छन्दोबद्ध कविता तथा गजल उत्पादन गर्छन् । राष्ट्रिय स्तरको पारितोषिक हात पारिसकेका छन् यिनले । हाल बैङ्कमा कार्यरत हुँदा पनि साहित्यप्रतिकाे यिनको वासना उद्दाम छ । अन्य दिदीबहिनीहरू पनि कोही सङ्गीतज्ञ , भजन – गायनमा प्रवीण छन्, कुनै योग र ध्यानका कक्षा चलाउँछन् । कुनै राजनीति -पत्रकारिता र सामाजिक अभियन्ताका रूपमा स्वनामधन्य छन् । एउटी सबैभन्दा कान्छीले बाल्यकालमै मोटर बाइक हुइँक्याएकाे देख्दा त्यो क्षेत्रका गाउँलेहरू विस्फारित आँखाले हेर्ने गर्थे । यही वंश परम्पराकी माइली छोरी कविता उपाध्यायको जेठो छोरा अर्चितबाबु मर्सिफुलले आज आफ्नो उपन्यास विमोचन गराएको कार्यक्रममा सरिक भएर म आएको छु । यो बच्चाको वंश तन्तुलाई मैले किन उजागर गरेँ त भन्दा त्यो आनुवंशिकताकाे कसरमसर पनि यसमा छ कि । त्यसो त बच्चाका पिता दामु मर्सिफुल स्वयं एक निष्णात गजलकार , कवि र गीतकार हुन् । पेसाले वकिल भए पनि यिनमा काव्यिक चेतना घनीभूत छ । बच्चाकी आमापट्टिको मांस मज्जालाई नै उसको सिर्जनाको श्रेय दिइयो भने पितापक्षकाे अवमूल्यन हुन जान्छ । किनकि केटाका बाबु लगायत ठुलो बुबा रमेश सुवेदी पनि साहित्य अनुरागी र साधका हुनुहुन्छ । राप्ती साहित्य परिषद्मा यो परिवारको एक प्रकारले वर्चस्व स्थापित नै छ । त्यसैले अठार वर्षे बालकले यी दुवै परिवारको संस्कार बोकेर आएको छ होला जसले यति सानो उमेरमा दुई वटा उपन्यास नेपाली साहित्यलाई दिएको छ ।
मेरो हातमा उपन्यास छ, दुई च्याप्टर पढिसकेको छु । अझै कथावस्तुको परिपाकसम्म पुगेको छैन । तर यसको प्रारम्भ रोचक छ साथै कल्पनाको आख्यानीकरण बडो मजाले हुँदै छ । कथाभित्र आउने परिवेश र त्यसका पात्रहरूका गतिविधि क्रमबद्ध छन् । शैली परम्परागत भए पनि पात्रका अन्तरसम्बन्धहरू राम्रोसित कसिएका छन् । भाषामा प्राञ्जलता देखिन्छ । वाक्य गठनमा कतै त्रुटि छैन , शास्त्रीय पाराका शब्दावलीहरू पनि प्रशस्त छन् । मलाई लाग्छ- केटाले राम्रै खेती गरेको छ । नेपाली उपन्यास लेखनमा उसको स्थान कहाँनेर दर्ज हुने हो ? त्यो आगतले बताउने छ । तर आजका प्रमुख अतिथि उपन्यास शिरोमणि एवं प्रयाेगधर्मी उपन्यासकार डा. ध्रुवचन्द्र गौतमले समेत बच्चो लेखकको भुरिभुरि स्तुति गान गर्नुभएको छ भने यसमा निश्चय नै केही मूल्य छ । रमाइलो कुरा के छ भने यो उमेरमा युवाहरू डिजिटल संसारमा लिप्त छन् । त्यसदेखि बाहिर निस्किए पनि कुनै अस्थायी प्रेमिकाको कम्मरमा हात राखेर रेस्टुरेन्ट वा पुराना मन्दिरका एक कुनामा घोप्टिएका भेटिन्छन् । काठमाडौँको नामी र महँगो कलेजमा कानुन विषय पढिरहेको यो कोपिलाले अक्षरमा आफ्ना कल्पनालाई घुलाएर पुस्तक विमोचन गराउनु उसको अध्यवसाय , विराट् धैर्य र प्रतिकामी सोच हो  । उसको लेखन जाँगर प्रवाहमान होस् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस

राजनीति

प्रलेसकाे ७३औँ परिसंवाद कार्यक्रम सम्पन्न

प्रलेसकाे ७३औँ परिसंवाद कार्यक्रम सम्पन्न

श्रावण ४, काठमाडौँ । ‘प्रकृतिको मानव सेवाको भूमिकाको आधारमा नै धर्मको विकास भएको’ प्रा.डा.बद्रिविशाल पोखरेलले बताए । प्रगतिशील ल...
बङ्गलादेशमा आरक्षण विरोधी जरा कति पुरानो छ ?

बङ्गलादेशमा आरक्षण विरोधी जरा कति पुरानो छ ?

काठमाडौँ । बङ्गलादेशमा सरकारी जागिरमा आरक्षण खारेजीको माग गर्दै भएको हिंसात्मक प्रदर्शन र झडपमा मङ्गलवारदेखि कम्...
बङ्गलादेशमा आरक्षण विरुद्धको आन्दोलन चर्कियो, १९ जनाको मृत्यु

बङ्गलादेशमा आरक्षण विरुद्धको आन्दोलन चर्कियो, १९ जनाको मृत्यु

काठमाडौँ । आरक्षण विरुद्ध चलिरहेको राष्ट्रव्यापी आन्दोलनमा बङ्गलादेशका विभिन्न भागमा हालसम्म कम्तीमा १९ जनाको मृत्यु भ...
आजदेखि महिला एसिया कप क्रिकेट, नेपालले युएईको सामना गर्दै

आजदेखि महिला एसिया कप क्रिकेट, नेपालले युएईको सामना गर्दै

काठमाडौँ । आज देखि महिला एसिया कप सुरु हुँदै छ । आजदेखि जुलाई २८, २०२४ सम्म श्रीलङ्काको डाम्बुलामा हुने महिला एस...
Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search