Gyaan Ghar

Home

Advertisement

१२ किमी चौडा र ४१ किमी लामो गाजापट्टी के हो ?

Advertisement

 

गाजा, २३ असोज । इजरायली सेनाले आफ्ना सयौँ मानिसको मृत्युको बदला लिन हमासलाई नक्साबाट मेटाउन खोजेको देखिन्छ।

त्यसैले इजरायली सेनाले एकपछि अर्को हवाई हमला गर्दै हमासको स्थानलाई निशाना बनाउँदै आएको छ । यसबाहेक हमासले बन्धक बनाएका मानिसहरूलाई रिहा गर्न पनि इजरायलको जोड छ। इजरायली सेनाले गाजा सीमामा प्यालेस्टाइनीहरू माथि विनाश मच्चाइरहेको छ।

 

हमला भएको तीन दिनभन्दा बढी समय बितिसक्दा पनि इजरायली सेनाले प्यालेस्टाइन र हमासका निशानामा तीव्र हमला गरिरहेको छ । इजरायलको द्रुत आक्रमणले प्यालेस्टाइन र हमासलाई स्तब्ध बनाएको छ। तर के तपाईँलाई थाहा छ यो द्वन्द्वको मूल कारण गाजापट्टी पनि हो, जुन मात्रै ४१ किलोमिटर लामो जमिन हो ।

इजरायलका रक्षा मन्त्री योभ गालान्टले हमासविरुद्धको प्रतिकारका बिच कडा सन्देश दिएका छन् । उनले इजरायलले गाजामा यस्तो कारबाही गर्ने बताएका छन् जुन आगामी ५० वर्षसम्म स्मरणीय रहनेछ । यसैबिच इजरायलका प्रधानमन्त्री बेन्जामिन नेतान्याहुले हमास र प्यालेस्टाइनलाई हटाउने आफ्नो वाचा फेरि दोहोर्‍याएका छन्। युद्धका यी खबरहरू बिचमा जान्नुहोस् कि आखिरमा गाजा पट्टी विवाद के हो ?

 

गाजा पट्टी इजिप्ट, इजरायल र भूमध्य सागरको बिचमा रहेको एउटा सानो क्षेत्र हो। यो संसारको सबैभन्दा सघन जनसङ्ख्या भएको क्षेत्र हो। अतिवादी सङ्गठन हमासले गाजा पट्टीबाट काम गर्छन्, जसमा अहिले इजरायलमा आक्रमण गरिरहेको छ। गाजा पट्टीको लम्बाइ करिब ४१ किलोमिटर र चौडाइ ६ देखि १२ किलोमिटर मात्रै रहेको छ । गाजा पट्टीको जनसङ्ख्या २० लाख भन्दा बढी छ। यहाँ हरेक वर्ग किलोमिटरमा करिब ४ सय मानिस बस्ने गरेको बताइएको छ ।

 

विशेष कुरा के छ भने गाजा पट्टीमा बसोबास गर्ने अधिकांश प्यालेस्टिनीहरु रहेका छन् । यसमा शरणार्थी र मूल निवासी दुवै समावेश छन्। इजरायल सन् १९४८ मा स्थापना भएको थियो र त्यसपछि इजरायल र प्यालेस्टाइनबीच द्वन्द्व सुरु भएको हो । दुई बिचको सैन्य द्वन्द्वबाट आफ्नो जीवन बचाउँदै मानिसहरू गाजा पट्टीमा आए र बसोबास गरेका थिए । अधिकांश मानिसहरू गाजा सहरमा नै बस्छन्।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

प्रतिक्रिया दिनुहोस

राजनीति

गाजामा ‘बफर जोन’ बनाउने इजरायाली योजनाको खुलासा

गाजामा ‘बफर जोन’ बनाउने इजरायाली योजनाको खुलासा

१७ मंसिर, तेल अहिब । इजरायली अधिकारीले गाजामा युद्ध पछिको बफर जोनको योजनाको पुष्टि गरेको छ । एक इजरायली अधिकारीले युद्ध पछि भवि...
राष्ट्रियसभा निर्वाचन कार्यक्रमः पुस २३ गते उम्मेदवारी दर्ता गराइने

राष्ट्रियसभा निर्वाचन कार्यक्रमः पुस २३ गते उम्मेदवारी दर्ता गराइने

१७ मंसिर, काठमाडौं । निर्वाचन आयोगले राष्ट्रिय सभा सदस्य निर्वाचनका लागि पुस २३ गते उम्मेदवारी दर्ता गराउने भएको छ । आयोगले माघ १...
तीन चार दिनकाे भेटघाट पछि थाहा भयाे, सरकारसँग जनता दिक्क छन्ः ओली

तीन चार दिनकाे भेटघाट पछि थाहा भयाे, सरकारसँग जनता दिक्क छन्ः ओली

१७ मंसिर, दैलेख  । नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले अहिलेको व्यवस्था विरुद्ध वितृष्ण फैलाउन अनेक तत्त्वहरूले काम गरिरहेक...
विनोद चौधरीको ताकेता पछि उखु किसानले पाए अनुदानको रकम

विनोद चौधरीको ताकेता पछि उखु किसानले पाए अनुदानको रकम

१७ मंसिर, नवलपरासी ।  नेपालका उखु किसानको साझा पीडा छ, न उद्योगले उखुको पैसा समयमा दिन्छन्, न त सरकारले उपलब्ध गराउने अनुदान रकम स...
Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search