Gyaan Ghar

Home

Advertisement

कम्युनिष्ट संस्कृतिमा ब्रम्हाणवादको प्रभाव पर्‍यो : कार्की

 काठमाडौँ । ‘नेपालमा मार्क्सवादका आधारमा जीवन दर्शन निर्धारण गर्दा ब्रम्हाणवाद सँग सङ्घर्ष गर्नु परेको’  माओवादी केन्द्रका नेता राम कार्कीले बताउनु भयो– ‘ब्रम्हाणवादको सिकार, नेपालको कम्युनिस्ट आन्दोलन पनि पर्‍यो । त्यही संस्कारको आधारमा विभिन्न कम्युनिस्ट नेताहरूमाथि आक्रमण सुरु भयो । ब्रम्हाणवादको संस्कृति हाबी हुँदै जाँदा यस प्रकारको स्थिति सिर्जना भएको हो ।’

ज्ञानशाला अनुसन्धान केन्द्रले नयाँबजारस्थित आफ्नो कार्यालयमा आश्विन ७ गतेका दिन मार्क्सवाद र जीवन दर्शन विषयक अन्तरक्रिया कार्यक्रममा नेता कार्कीले ‘बाम्हाणवादले जनसङ्ख्याको ठुलो हिस्सालाई अछुत बनायो । तर त्यसरी त्यो बनाउने वालाको पनि अमानवीय करण भएको’ बताउनु भयो । 

‘मार्क्सवादमाथि धेरै बहस र प्रश्न उठेपछि नै मार्क्सवादको अझ वैज्ञानिक रूपले विकास भएको’ बताउँदै नेता कार्कीले ‘मार्क्सवाद जस्तो आधुनिक विचार समाज तथा राजनीतिको विकृत संस्कृतिसँग जुध्न नसक्नु विडम्बनाको विषय हो ।’ बताउनुभयो – ‘पुँजीवादी नैतिकताले हुनेखाने वर्गको हितको मात्र प्रतिनिधित्व गर्दछ । नैतिकताको स्थायी स्वरूप हुँदैन । समय अनुसार नैतिकताको स्वरूप फेरिँदै जान्छ ।’

मार्क्सवादी नैतिकताको चर्चा गर्दै नेता कार्कीले ‘राम्रो के हो ? नराम्रो के हो ? यो कुराको बारेमा बारेमा मार्क्सले वर्गीय आधारमा विश्लेषण गर्दछ । हिँड्ने बाटो स्पष्ट हुनुपर्‍यो । जुन चिजले वर्गसंघर्षलाई बलियो बनाउँछ त्यो नै नैतिक हुन्छ । वर्गसंघर्षलाई कमजोर बनाउने चिज अनैतिक हुन्छ’ बताउनुभयो – ‘मार्क्सवादले न्याय र कानुनको शासनजस्ता खोक्रा नाराहरूलाई धर्मको रूपमा मान्दछ । त्यसको कुनै औचित्य छैन ।’

बुद्धको जीवन दर्शनमाथि चर्चा गर्दै नेता कार्कीले ‘बुद्धले आफैले म आस्तिक पनि होइन, नास्तिक होइन भनेका कारण अनैतिक भनियो, गौतमको ज्ञानको नेपालमा अपनत्व भएन । बुद्ध नेपालको भन्छौ तर उनका शिक्षालाई अपनाउन सकेनौँ ।’ बताउनुभयो – ‘बाम्हाणवादले बुद्धको शिक्षामाथि आक्रमण भयो । शङ्कराचार्य स्वयं आएर बुद्धको दर्शनमाथि आक्रमण गरे । बुद्धको अनुयायीहरूको हत्या भयो ।’

मार्क्सवाद वैज्ञानिक दर्शन भएका कारण अहिलेको सन्दर्भ तथा परिस्थिति अनुसार त्यसका साथै नयाँ पुस्ताको आवश्यकता र समाज तथा राजनीतिको विकल्प दिने गरी संस्कृतिको पूर्वगठित समेत गर्नु पर्ने नेता कार्कीले बताउनुभयो । 

समीर सिंहले सहजीकरण गर्नुभएको परिचर्चामा डा.चूडा ढकाल, डा.कौशिला रिसाल, भक्ति लामिछाने, गौतम न्यौपाने, हेमराज आश्रम लगायतले टिप्पणी गर्नुभएको थियो । 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

प्रतिक्रिया दिनुहोस

राजनीति

स्कटल्यान्डमाथि अस्ट्रेलियाको सहज जित, इङल्याण्ड सुपर आठमा

स्कटल्यान्डमाथि अस्ट्रेलियाको सहज जित, इङल्याण्ड सुपर आठमा

काठमाडौँ । अस्ट्रेलियाले स्कटल्याण्डलाई पराजित गरेसँगै इङल्याण्ड जारी टी-२० विश्वकपको सुपर आठमा पुगेको छ । आइतबार सम्प...
काठमाडौंका यी स्थानमा दैनिक ४ घण्टा विद्युत् अवरुद्ध हुने

काठमाडौंका यी स्थानमा दैनिक ४ घण्टा विद्युत् अवरुद्ध हुने

काठमाडौँ । काठमाडौँका विभिन्न स्थानमा आइतबारदेखि सात दिनसम्म बिजुली अवरुद्ध हुने भएको छ। विद्युत् प्राधिकरणअन्तर्गतको काठ...
अन्पाको छैठौ साहित्यिक पदयात्रा सम्पन्न

अन्पाको छैठौ साहित्यिक पदयात्रा सम्पन्न

काठमाडौँ, असार २ । प्रकृतिसँग रमाउँदै साहित्यिक पदयात्रालाई निरन्तरता दिँदै आएको अखिल नेपाल प्रगतिशील लेखक सङ्घ(अन्पा)को छैठौ...
राष्ट्रिय परिचय पत्रका लागि टाइम कार्डअनुसार आउन काठमाडौँ प्रशासनको आग्रह

राष्ट्रिय परिचय पत्रका लागि टाइम कार्डअनुसार आउन काठमाडौँ प्रशासनको आग्रह

काठमाडौँ । जिल्ला प्रशासन कार्यालय, काठमाडौँले राष्ट्रिय परिचय पत्रको विवरण दर्ता गर्न टाइम कार्ड अनुसार आउन अनुरोध गरेको छ ।...
Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search